A Mol derűlátóbb, mint a piac

2007.07.17. 17:03
Az akvizíciók nélkül is elérhetőnek tartott, csak harmadával visszavett növekedési előrejelzést tartalmazó, hétfőn bejelentett stratégiáról a Mol-vezetők Londonban is győzködni készülnek a befektetőket. Az eddigi elemzői vélemények kockázatosnak, túlzónak tartják a csak belső növekedésre alapított számokat. Még akkor is, ha a Mol korábban jóval alacsonyabb olajárral számolt.

Lekerült a Mol stratégiája mellől a konzervatív jelző a hétfőn bejelentett új, az akvizíciók nélküli, a belső növekedésekre alapító eredmény előrejelzésekkel kapcsolatosan. Az óvatosság eddig döntően az olajár várható alakulásával összefüggésben jellemezte a Molt, amely a hétfői bejelentésig fenntartotta a 2010-re 34 dolláros olajár mellett várt eredmény-előrejelzéseit. Ezt 65 dollárra emelték, és döntően erre, illetve a finomítói árrések emelkedésére alapozva akvizíciók nélkül is megvalósíthatónak látják, hogy 2011-re 2,9 milliárd dolláros EBITDA-t, azaz amortizációs csökkentés nélküli üzemi eredményt tudjanak felmutatni.

Az eredeti terv a 2006 és 2010 közötti időszakra akvizíciókat is feltételezve 3,5 millió dollár elérésével számolt, ennek a terjeszkedési nehézségekkel összefüggő megkérdőjelezhetőségére az Index már az új stratégia bejelentése előtt felhívta a figyelmet.

A Mol a befektetőket akarja meggyőzni a növekedési kilátásokról annak érdekében, hogy megvédjék a társaságot az OMV-től – áll a Deutsche Bank (DB) elemzésében. A pénzintézet 1,9 milliárd dolláros EBITDA-t vár az olajtársaságtól, igaz, hangsúlyozza: a különbség döntően a kutatási-termelési tevékenység eltérő megítéléséből fakad. Itt a DB alkalmaz konzervatív számítási módszert, és csak a már ténylegesen termelő területeket veszi figyelembe. Igaz viszont, hívja fel a figyelmet az elemzés, hogy mindeddig a Mol is így számolt, most azonban a még feltárás alatt álló mezők várt termelésével is kalkulál. Ezért a termelési eredményeket a DB túl ambiciózusnak tartja, de úgy véli, általában sem valószínű, hogy az új stratégia, amelyet nem övezett befektetésre vonatkozó bejelentés, és eltér mind a piaci, mind a Mol korábbi becsléseitől, hatással lenne a tőzsdei árfolyamra.

Utóbbit alapvetően a cég sajátrészvény-vásárlásai által hajtottnak minősíti a Credit Suisse, amely éppen ezért semlegesnek értékeli a rövid távon várható reakciókat. A svájci cég is túlzónak minősíti a Mol terveit: elsősorban arra alapozza lényegesen alacsonyabb, 1,54 milliárd dolláros EBITDA-várakozását, hogy tart tőle: a következő években elolvadhat az az árelőny, amely már most is egyre kevésbé jellemzi az Ural olajat a Brenttel szemben.