HR Hírek

Németország: kevesebbet túlóra, romló konjunktúra

Növekvő stressz és félelem

2003. március 06., csütörtök 17:10

A közelmúltban két felmérést is nyilvánosságra hoztak a munka németországi világából. Az egyik szerint nagy a dolgozók félelme a munkahely esetleges elvesztése miatt, a másik kutatás pedig kimutatta: a németek minden korábbinál kevesebbet túlóráztak 2002-ben.

Majdnem mindegyik második német munkavállaló tart attól, hogy elveszíti állását, áll egy német közvélemény-kutató intézet legújabb felmérésben. Ezen kívül a német dolgozók egyharmada a munkahelyi hibáktól, 20 százaléka pedig a furkálástól fél. A Forsa Intézet által megkérdezett 1000 munkavállaló 14 százaléka azt is állította, hogy a főnökkel és a munkatársakkal való lehetséges konfliktus is szorongással tölti el.

A nyilatkozók 23 százaléka szerint a munkahelyi légkört a stressz határozza meg, 20 százalékuk pedig hozzátette a munkahelyen a feszültség és a stressz az utóbbi három évben fokozódott.

A közvélemény-kutatók az egészségi megterhelés csökkentésének lehetőségeiről is kérdezték a dolgozókat. A válaszolók 62 százaléka a csendet és a kikapcsolódást említette, 60 százalék az egészséges táplálkozást, 55 százalék a sportolást és 38 százalék az alkohol- és cigarettafogyasztás csökkentését (több lehetőséget is meg lehetett adni). Érdekesség, hogy a magánvállalkozóknál kisebb volt a kikapcsolódás igénye, az egészséges étkezésre pedig elsősorban a fiatalok és az idősek figyelnek.

Minden korábbinál kevesebb túlóra

Egy a napokban napvilágot látott másik felmérés szerint a német munkavállalók kevesebbet túlóráznak. Az 1990-es Újraegyesülés óta nem volt olyan alacsony Németországban a túlórák száma, mint 2002-ben. Az egy munkavállalóra vetített többletmunka a tavalyi évben 46,7 órát tett ki, ami 4,3 százalékkal kevesebb, mint 2001-ben. Hetente minden német alkalmazott 1,09 órával dolgozik többet az előírtnál.

A felmérést végző német munkaerő-piaci kutatóintézet vezetője a gyenge konjunktúrában látja a visszaesés fő okát. "A túlóra az egyik legfontosabb jelzője a konjunktúrának. Kevés megbízás esetén kisebb a túlóra jelentősége", véli Ulrich Walvei, munkaerő-piaci kutató.

hirdetés
hirdetés